O projektu

O projektu

Program „DO KOSMU S KRTKEM“ je dlouhodobý vzdělávací projekt zaměřený na popularizaci kosmonautiky a moderní vědy především mezi českými žáky a studenty, ale i mezi nejširší veřejností.

Projekt Do kosmu s Krtkem 2018 volně navazuje na předchozí úspěšný projekt Do kosmu s Krtkem 2011. Má podporu Akademie věd ČR (zejména Astronomického ústavu AV ČR) a dále České kosmické kanceláře. V rámci propagace úzce spolupracujeme s Českou televizí nebo velvyslanectvím USA v Praze. Díky neúnavné práci našich kmenových členů máme možnost téměř denně přímo komunikovat s Andrew J.Feustelem – astronautem, který při každém letu do vesmíru vezme s sebou věc související s Českou republikou.

Jeden z nejvýznamnějších amerických astronautů současnosti, Andrew Feustel, v březnu roku 2018 odstartoval na svoji již třetí kosmickou misi. Na palubu Mezinárodní vesmírné stanice ISS vzal s sebou (mimo jiné) znovu postavičku oblíbeného Krtečka. Jeho většího „kolegu“ – Krtečka měl s sebou ve vesmíru již při své předcházející misi, kdy v roce 2011 při letu raketoplánu Endeavour STS-134 strávil na palubě ISS 16 dnů. Při první misi (2009) na expedici k Hubbleovu vesmírnému teleskopu pak vynesl Andrew i básnickou sbírku slavného českého básníka Jana Nerudy „Písně kosmické“. Manželka astronauta, paní Indira Feustel, má české kořeny, proto jsou aktivity jejího manžela tak výrazně zaměřené na Českou republiku.

Po návratu z expedice v roce 2011 přijel astronaut Feustel i s rodinou do České republiky a na řadě velkých besed po celé republice představil i s Krtkem kosmonautiku jako vědní obor budoucnosti. Vzdělávací program zaměřený na nejmladší a mladou českou generaci začal ještě před vesmírnou misí Krtka-astronauta v roce 2011 a pokračuje do dnešních dnů. Od jara 2011 se uskutečnilo celkem více než 500 vzdělávacích přednášek, besed a komponovaných programů, kterých se zúčastnilo téměř 26.000 posluchačů, z toho přes 20.000 dětí mateřských, základních a středních škol v desítkách měst celé České republiky.

Po náročné přípravě odstartoval Andrew Feustel k ISS 19.3.2018 na půlroční pobyt na Mezinárodní kosmické stanici ISS (březen až srpen 2018). Na základě dlouhodobé úzké spolupráce s organizátory vzdělávacího programu „Do kosmu s Krtkem“ z Astronomického ústavu Akademie věd ČR a České kosmické kanceláře bylo dohodnuto, že do vesmíru s sebou astronaut Feustel vezme znovu postavičku Krtka-astronauta. Tentokrát však letěla o něco menší kopie. V průběhu vesmírné mise byla uspořádána celá řada vzdělávacích a popularizačních programů, zaměřených opět především na mladou generaci. Kromě přednášek a besed ve školách, knihovnách, klubech nebo hvězdárnách se některých akcí účastnil astronaut Feustel přímo z paluby ISS, jako například radioamatérské spojení s astronautem, studentský experiment realizovaný astronauty, videokonference s účastníky vesmírného letu a další vzdělávací a popularizační programy.

K návratu z půlroční Expedice 56 došlo 4.10.2018 a oba astronauti – Andrew i Krteček, se v pořádku vrátili na Zem. Na jaro 2019 je naplánována i návštěva astronauta Andrewa Feustela s rodinou v České republice a série jeho besed se zájemci o kosmonautiku v různých městech České republiky. Aktivity projektu „Do kosmu s Krtkem“ budou pokračovat i dále po odjezdu hosta, a budou zaměřeny, tak jako doposud, na vzdělávací a popularizační přednášky ve školách, školkách, knihovnách, klubech, hvězdárnách, ale i například v Domovech seniorů. Tento program budou realizovat hlavní organizátoři programu, Astronomický ústav Akademie věd ČR a Česká kosmická kancelář, ve spolupráci s dalšími mediálními a vzdělávacími partnery a podporovateli.

Tým „Do kosmu s Krtkem 2018“

Pavel Suchan

Tiskový mluvčí AsÚ AV

telefon: 737 322 815
e-mail: suchan@astro.cz
https://www.asu.cas.cz

Lucie Fojtová

projektová manažerka

telefon: 602 185 980
e-mail: info@krtek2018.cz
https://www.krtek2018.cz

Milan Halousek

vedoucí centra studentských aktivit CSO

telefon: 602 153 564
e-mail: halousek@czechspace.cz
https://www.czechspace.cz

Přednášky – kosmonautika:
https://www.halousek.eu/

A o kom to celé je ?

Krteček

maskot projektu

Jedna z nejoblíbenějších dětských postav, kterou vytvořil Zdeněk Miler.

Andrew J. Feustel

astronaut

Astronaut NASA, který v roce 2009 vzal s sebou do vesmíru básnickou sbírku „Písně kosmické“, v roce 2011 loutku Krtečka a v roce 2018 menšího Krtečka spolu s kresbou Petra Ginze.

Indira Feustel

manželka A.Feustela

Jedna z hlavních postav projektu „Do kosmu s Krtkem“.

Ari & Aden Feustel

synové Indiry a Andrewa